نانوکپسول‌ها در صنعت عطر – دانش فناوری ‌‌نانو توانایی به ‌دست گرفتن کنترل ماده در ابعاد نانومتری و بهره‌برداری از خواص و پدیده‌های این ابعاد در مواد، ابزارها، و سامانه‌‌های نوین است.

فناوری ‌‌نانو با طبیعت فرارشته‌ای خود در آینده دربرگیرنده‌ همه‌ فناوری‌‌های امروزی خواهد بود و به‌جای رقابت با آن‌ها مسیر رشدشان را در دست می‌گیرد و آن‌ها را یکپارچه خواهد کرد.
ورود فناوری‌ نانو به عرصه عطرسازی و تولید مواد معطر نوید تحولی شگرف و بنیادی را در این صنعت می‌دهد. نانوکپسول‌ها ازجمله ساختارهای نانویی هستند که در مسیر ورود این فناوری‌ به عرصه‌ عطرسازی مورد استفاده قرار گرفته‌‌اند. با استفاده از نانوکپسول‌ها می‌توان مواد معطری با رهایش کنترل‌شده یا تاخیری تولید کرد.

. ساختار ویژه‌ نانوکپسول‌ها آن‌ها را به گزینه‌ای مناسب برای بسته‌بندی و مصرف کنترل‌شده ذرات در صنایع گوناگون تبدیل کرده است. به‌عنوان مثال، از نانوکپسول‌های حاوی مواد عطر در صنایع آرایشی و بهداشتی، نانوکپسول‌های حاوی مواد ویتامینه و پروتئینه در صنایع غذایی، و نانوکپسول‌های حاوی مواد دارویی و سلولی در پزشکی استفاده می‌شود تا از خواص ذرات کپسوله‌شده به نحو موثرتری بهره‌برداری شود .

باید دید آیا با ظهور فناوری‌‌ نانو و تولید محصول‌های معطر با ماندگاری بالا صنعت عطرسازی به شکل امروزی همچنان پابرجا خواهد ماند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *